مجله گردشگری

پربازدیدترین‌ها
لینک های مفید

آمار ورود گردشگران غربی به کشور کاهش داشته است | گردشگری کشور نیمه تعطیل است

به قلم زود نیوز
به قلم زود نیوز
سرفصل‌های مقاله


 آمار ورود گردشگران غربی به کشور کاهش داشته است

شرکت هواپیمایی ترکیه علاوه بر بانک ملی، ضمانت نامه بانک تجارت را نیز نمی‌پذیرد و آژانس‌ها را مجبور کرده است که از سه بانک خصوصی ضمانت نامه بگیرد و تغییر ضمانت‌نامه هزینه‌های قابل توجهی برای آژانس‌ها دارد.ترکیش ایرلاین ضمانت‌نامه بانک‌های دولتی را قبول نمی‌کند.

 آژانس‌های هواپیمایی که پس از بحران کرونا و کاهش قدرت خرید مردم و بالتبع کاهش گردشگری، با چالش‌های اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، حال  با کارشکنی جدیدی از سوی دفتر نمایندگی هواپیمایی ترکیه در تهران روبرو شده‌اند. بر اساس گزارش‌های متعدد، دفتر هواپیمایی ترکیه به مدیران دفاتر خدمات مسافرتی فروش بلیت هواپیما اعلام کرده است که ضمانت‌نامه‌های بانکی بانک ملی اعتبار ندارد و آن‌ها را نمی‌پذیرد.

پیگیری خبرنگار دیده‌بان ایران نشان می‌دهد شرکت هواپیمایی ترکیه علاوه بر بانک ملی، ضمانت نامه بانک تجارت را نیز نمی‌پذیرد و آژانس‌ها را مجبور کرده است که از سه بانک خصوصی ضمانت نامه بگیرد و تغییر ضمانت‌نامه هزینه‌های قابل توجهی برای آژانس‌ها دارد.

ترکیش ایرلاین ضمانت‌نامه بانک‌های دولتی را قبول نمی‌کند

حرمت‌الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی، در پاسخ به اینکه چرا ضمانت‌نامه سه بانک دولتی ملی، تجارت و سپه را ترکیش ایرلاین قبول نمی‌کند، به دیده‌بان ایران گفت: «ایرلاین مجاز است استاکش را به یک آژانسی بدهد یا ندهد. مثل این می‌ماند که یک مسافر به دفتر من بیاید و بلیت کیش را بخواهد اما من بگویم ندارم؛ درصورتی که دارم و به هر دلیلی نمی‌خواهم به یک مسافر سرویس دهیم. کسی نمی‌تواند از نظر قانون به این ایرلاین بگوید که ملزم هستید به همه آژانس‌های ما استاک‌تان را بدهید. از طرف دیگر استاک را می‌دهند اما با شروطی؛ مانند همین که ترکیش ایرلاین گفته است که 750 میلیون تومان باید ضمانت‌نامه بدهید و این ضمانت‌نامه فقط باید با فلان بانک‌ها باشد. بنابراین به لحاظ قانونی ایرلاین می‌تواند چنین کاری کند و ما هم نمی‌توانیم شکایتی داشته باشیم.»

بیشتر بخوانید  صعود قیمت طلا برای چهارمین روز متوالی

وی ادامه داد: «با این حال من یک نامه‌ای را به ترکیش ارسال کردم که این اقدامتان درست نیست. به دنبال این نامه، با آن‌ها جلسه‌ای داشتیم. آن‌ها ابتدا اعلام کردند که فقط با سه بانک مشخص می‌توانیم کار کنیم اما بعد از صحبت‌هایی که داشتیم، به 13 14 بانک رسید. دو سه بانک را نام بردند و عنوان کردند که باتوجه به اینکه متولی ما اعلام کرده که در تحریم هستند، ضمانت‌نامه نمی‌دهیم. نکته دیگر این است که ما اگر بخواهیم این موضوع را رسانه‌ای یا با کسی مکاتبه کنیم، این مهم را مکتوب نکرده‌اند ولی در افکار عمومی آن را مطرح کرده‌اند. بهانه اصلی‌شان این بود که یک تعداد از آژانس‌ها به ترکیش بدهی داشتند و آن‌ها خواسته‌اند ضمانت‌نامه را وصول کنند که بانک‌ها همکاری نکرده‌اند.»

رفیعی در پاسخ به اینکه آیا امکان شکایت از ترکیش ایرلاین وجود دارد، به دیده بان ایران گفت: «به هر بهانه‌ای هم که صورت گرفته باشد اگر ما بخواهیم شکایت کنیم، چون دست ایرلاین باز است و می‌تواند بلیتش را به هرکسی بدهد، خیلی راه به جایی نبرده است. در عالم رفاقت داریم تلاش می‌کنیم که آن‌ها را روی لجاجت نیاندازیم و به مرور داریم مشکل را حل می‌کنیم.»

این فعال صنفی درباره وضعیت مالی آژانس‌های هوپیمایی بیان کرد: «پس از حجم سنگین تعطیلی دفاتر در ایام کرونا، تعداد زیادی از آژانس‌های ما فعالیت‌شان کم شد و برای تمدید مجوز اقدام نکردند و به نوعی درخواست تعطیلی داشتند. اما به مرور همان‌ها هم به چرخه دفاتر مسافرتی ما اضافه شدند. از رصد میدانی که داشتم متوجه شدم که وضعیت نسبت به گذشته دارد بهتر می‌شود. پس از اعتراضات و ناآرامی‌های سال گذشته نیز در داخل کشور بهانه‌ای برای کاهش گردشگر خارجی نداریم. اما تعداد گردشگران خارجی افزایشی نداشته است.

بیشتر بخوانید  پیروزی یک بر صفر پرسپولیس مقابل گل‌گهر در بازی دوستانه

گردشگر

گردشگری کشور به دلیل مشکلات اقتصادی مردم نیمه تعطیل است 

 رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی، درباره افزایش مشکلات اقتصادی در سال های اخیر و تاثیر آن بر صنعت گردشگری کشور به دیده بان ایرام گفت: «معضلی که داریم این است که شرایط اقتصادی مردم نامناسب شده و توان پرداخت مالی را ندارند.بخش گردشگری کشور به دلیل مشکلات اقتصادی مردم نیمه تعطیل است  به این دلیل مانند دوران قبل کرونا، بخش گردشگری رونقی ندارد اما طوری هم نیست که بگوییم دفاتر به دلیل شریط مالی تعطیل شده باشند.»

رفیعی در پاسخ به اینکه آیا تعداد گردشگران خارجی به آمار قبل از آن رسیده یک سال گذشته رسیده ایت، گفت: «بستگی دارد که کدام گروه از گردشگران خارجی را در نظر بگیریم، اگر منظور اروپا باشد که بعد از  اعتراض ها میزان ورودشان به ایران کم شد ولی به صفر نرسید. با این حال ورود گردشگر از بلوک غرب مانند گذشته پر رونق نیست و این موضوع دلایل امنیتی دارد. از بلوک شرق و کشورهای حوزه خلیج فارس، عراق، ترکیه، روسیه و چین تقریبا رویش گردشگر داشتیم که جایگزین آن تعداد گردشگر اروپایی شده که دیگر به ایران نمی‌آیند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید.
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید.
نظرتون رو بنویسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *