آمار مهاجرت پزشکان نگران کننده است/ رسانه ها از تخریب چهره پزشکی بپرهیزندبه گزارش سلام نو به نقل از ایسنا، رئیس شورای عالی سازمان نظام سلامت کشور گفت: تعداد مهاجرت پزشکان متخصص و فوق تخصص از تعداد پزشکان عمومی در کشور بیشتر شده است.

منصور جعفری نمین هشتم مردادماه در نشست خبری با اصحاب رسانه در اردبیل اظهار داشت: از ارائه آمار مهاجرت پزشکان متاسفیم اما در مجموع باید گفت که آمار مهاجرت پزشکان نگران کننده است و افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه 20 مورد درخواست مهاجرت در اردبیل به ثبت رسیده است، تصریح کرد: مسئولان باید تدبیری بیندیشند تا با ریشه کنی علل و عوامل این موضوع جلوی مهاجرت پزشکان گرفته شود.

رئیس سازمان نظام سلامت در کشور با تبریک اولین روز از شهریور زادروز به عنوان روز پزشک، حکیم بوعلی سینا گفت: پزشکان در همه عرصه های انقلاب اسلامی و حتی تحمیلی در صحنه حضور داشتند. جنگ، سیل، زلزله و حوادث دیگر، اقدامات اساسی برای نجات مردم انجام دادند.

جعفری نمین افزود: در 2.5 سال گذشته و در شرایط سخت ویروس کرونا، پزشکان در درمان بیماران پیش قدم شده اند و حتی جان خود را از دست داده اند تا مردم جامعه ما دچار این بیماری نشوند.

وی خدمات ارائه شده توسط جامعه پزشکی را خدماتی برخاسته از صداقت، پاکیزگی و کمک به دیگران عنوان کرد و ادامه داد: اگرچه تعرفه های پزشکی متناسب با وضعیت تورم، استهلاک امکانات و تجهیزات مورد استفاده جامعه پزشکی نیست، فعالان این حوزه تلاش می کنند. اعلام تعرفه های ارائه خدمات با رعایت اخلاق حرفه ای و جلب اعتماد عمومی.

جعفری نمین در قسمت دوم سخنان خود خاطرنشان کرد: بزرگترین سرمایه یک پزشک، اعتماد مردم به ویژه بیماران و مراجعین به مطب ها است و از رسانه ها انتظار داریم خدمات جامعه پزشکی را برجسته کنند و از خودداری کنند. ورود به عرصه تخریب چهره پزشکی.do

بیشتر بخوانید  امشب؛ واریز 575 هزارتومان به جیب صاحبان سهام عدالت

کاهش تمایل به تحصیل در رشته پزشکی

وی با ابراز نگرانی از افزایش مهاجرت پزشکان به کشورهای دیگر، افزود: اگرچه ایران بهشت ​​پزشکان است، اما در سال های اخیر عواملی زمینه ساز مهاجرت پزشکان به کشورهای دیگر شده است و علاوه بر آن شاهد هستیم. تمایل ضعیف جوانان به تحصیل در رشته های پزشکی .

جعفری نمین گفت: دغدغه ما روزی است که پزشکان ما به کشورهای همسایه مهاجرت کنند و با کمبود پزشک مواجه شویم و مجبور شویم بیماران را به کشورهای همسایه ارجاع دهیم.

وی همچنین به مداخله غیرمجاز در امور پزشکی اشاره و خاطرنشان کرد: مداخله غیرمجاز در این حوزه نه تنها سلامت مردم را به خطر انداخت بلکه قداست حرفه پزشکی را زیر سوال برد.

جعفری نمین از راه اندازی ستاد کرونا در نظام پزشکی اردبیل برای ارائه خدمات به بیماران و حمایت از مسئولان بیمارستانی خبر داد و تصریح کرد: علاوه بر اهدای سه هزار دز واکسن تزریقی به بیماران، ماسک به ارزش 150 میلیون تومان، 40 میلیون تومان نیز اهدا شد. دستگاه دیالیز 70 میلیون تومان خرید دستگاه انجماد پلاسما و میلیون ها تومان خرید سایر تجهیزات پزشکی از طریق نظام پزشکی اردبیل.

وی گفت: در نظام سلامت اردبیل 395 پزشک متخصص به شهروندان خدمات ارائه می کنند و علاوه بر آن 993 پزشک عمومی، 295 پزشک عمومی، 60 متخصص دندانپزشکی، 211 داروساز و 950 ماما خدمات ارائه می دهند.

جعفری نمین افزود: در مجموع 3 هزار و 68 نفر عضو نظام پزشکی اردبیل هستند که از این تعداد 908 نفر دارای مجوز نظام پزشکی هستند و مابقی در بیمارستان ها و مراکز دیگر به ارائه خدمات می پردازند.

بیشتر بخوانید  معاون استاندار: 20 بازرس بر شیوع گوشت مرغ در همدان نظارت می کنند

95 درصد پزشکان از کارتخوان استفاده می کنند

رئیس سازمان نظام پزشکی اردبیل به آمار نگران کننده از فعالیت مراکز غیرمجاز در حوزه پزشکی اشاره کرد و ادامه داد: برخی از فعالیت های پزشکی و درمانی توسط افراد غیرمجاز انجام می شود و در این زمینه شاهد ورود دادسراها نیز هستیم. مراکز قضایی .

وی از نقش نظام پزشکی در اطلاع رسانی به مراجع قانونی و انتظامی خبر داد و گفت: با تشکیل و بررسی پرونده ها در مراجع انتظامی، تلاش می کنیم در مراحل مختلف پرونده های قصور پزشکی را در اولین هیأت تجدیدنظر و هیأت عالی برای این موارد بررسی کنیم. تحقیقات انجام شده

جعفری نمین خاطرنشان کرد: در سال گذشته 87 مورد در هیئت های بدوی سازمان نظام پزشکی اردبیل بررسی شد که از این تعداد 25 مورد قصور پزشکی تشخیص داده شد.

وی 6 مورد تنبیه انضباطی را اعلام کرد و افزود: مجازات انضباطی از توبیخ کتبی تا انفصال از سمت را شامل می شود.

جعفری نمین با بیان اینکه کمتر از یک درصد از فعالیت یک پزشک منجر به سوء استفاده یا شکایت می شود افزود: برخلاف صدها و هزاران عمل و خدمات پزشکان، یک درصد سوء استفاده ها طبیعی و طبیعی است.

رئیس هیئت مدیره نظام پزشکی استان اردبیل همچنین به نصب دستگاه کارتخوان در مطب پزشکان اشاره کرد و ادامه داد: 95 درصد مطب ها، مراکز جراحی و بیمارستان ها مجهز به دستگاه کارتخوان هستند که این میزان در تهران 90 درصد است. و در سایر استان ها 95 درصد است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

بیشتر بخوانید  یافته های حاصل از تحقیقات و تحقیقات در مورد انتقال مالکیت شهردار تهران طی 10 سال گذشته

دیدگاهتان را بنویسید