آشنایی با موارد مصرف قطره گوش کلوتریمازولقطره گوش کلوتریمازول برای درمان عفونت گوش


کلوتریمازول (clotrimazole) یک ضد قارچ وسیع الطیف است که در درمان عفونتهای قارچی ناشی از درماتوفیتها، مخمرها، و مالاسزیا فورفور و درمان کاندیدیاز ناشی از کاندیدا آلبیکانس و سایر گونه‌های کاندیدا مصرف می‌شود.


اوتیت خارجی اصطلاحی است که برای التهاب گوش خارجی استفاده می‌شود. اگر آب، شامپو یا صابون در گوشتان برود، باعث خارش در گوش شما می‌شود. اگر در اثر خارش ، خراشی در گوشتان بیندازید ، به پوست کانال گوشتان آسیب می‌رسد و موجب التهاب در گوشتان می‌شود. گاهی اوقات پوست ملتهب توسط باکتری‌ها یا قارچ آلوده می‌شود و دچار عفونت نیز می‌‌شوید. راه حل درمان این نوع عفونت‌ها که توسط قارچ ایجاد می‌شوند ، استفاده از قطره گوش کلوتریمازول است.


مکانیسم اثر کلوتریمازول برای عفونت گوش


کلوتریمازول با ممانعت از تقسیم و رشد قارچ عمل می‌کند. کلوتریمازول یک داروی متوقف‌کننده رشد قارچ است و در درمان عفونت‌های قارچی بسیار مؤثر است ولی بسته به مقدار مصرف می‌تواند کشنده قارچ نیز باشد. این دارو بیوسنتز ارگوسترول یا سایر استرولها را مهار نموده و با آسیب رساندن به غشا سلولی قارچ و تغییر در نفوذپذیری آن، موجب خروج عناصر ضروری داخل سلولی و مرگ آن می‌شود.


این دارو همچنین بیوسنتز تری گلیسیریدها و فسفولیپیدها توسط قارچ را مهار می‌کند. علاوه بر این، این دارو با مهار فعالیت اکسیداتیو و پراکسیداتیو آنزیم‌ها، سبب ساخت غلظتهای سمی هیدروژن پراکساید در داخل سلول شده که ممکن است منجر به از بین رفتن اندامکهای داخل سلول و نکروز سلولی گردد. در کاندیدا آلبیکانس، این دارو از تبدیل بلاستورسپورها به شکل میسلی فعال قارچ جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید  کپسول کاستورکس چه کاربرد درمانی دارد؟


مقدار و روش مصرف کلوتریمازول برای عفونت گوش


 • قبل از شروع درمان با محلول کلوتریمازول ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

 • محلول کلوتریمازول را به طور منظم و سر یک ساعت مشخص استفاده نمایید تا بیشترین اثربخشی را برای شما و درمان عفونت گوشتان داشته باشد.

 • برای میزان و تعداد دفعات مصرف این دارو نیز به تجویز پزشک خود توجه نمایید.


clotrimazole


روش مصرف محلول کلوتریمازول


 1. قبل از استفاده از این محلول، دست‌های خود را خوب بشویید.

 2. درب بطری را باز کنید و با قطره چکان مخصوص دارو مقداری از محلول را بردارید.

 3. دراز کشیده و سر خود را به یک طرف بچرخانید، قطره چکان را نزدیک گوشتان بیاورید و با فشار دادن آن دارو را در گوشتان بچکانید.

 4. یک یا دو دقیقه در همین حالت بمانید و سرتان را تکان ندهید تا محلول وارد مجرای گوشتان شود.

 5. اگر به شما گفته شده است که قطره را برای در هر دو گوش استفاده کنید، فرآیند را برای گوش دیگر نیز تکرار کنید.

 6. درب محلول محلول کلوتریمازول را ببندید.


موارد منع مصرف کلوتریمازول برای عفونت گوش


 • به تاریخ انقضای این دارو توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است، از آن مصرف نکنید.

 • هرگز محلول کلوتریمازول را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

 • تداخل دارویی این دارو را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.


مصرف کلوتریمازول در دوران بارداری و شیردهی


در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند. در صورت تجویز پزشک، در دوران بارداری از این محلول استفاده کنید.


تداخلات دارویی کلوتریمازول برای عفونت گوش


تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروها (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.


قطره گوش


هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف کلوتریمازول برای عفونت گوش


بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف محلول کلوتریمازول، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:


 • اگر باردار یا شیرده هستید.

 • اگر در حال استفاده از دارو و یا قطره دیگری برای گوشتان هستید.

 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.


عوارض جانبی محلول کلوتریمازول برای عفونت گوش


همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. اگر شما عارضه مستمری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از این دارو می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.


مصرف بیش از محلول کلوتریمازول (مسمومیت دارویی)


 • این محلول را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.

 • اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.


شرایط نگهداری محلول کلوتریمازول برای عفونت گوش


 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

 • محلول کلوتریمازول باید در جای خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگهداری شود.

 • به منظور جلوگیری از خطر ابتلا به عفونت، بعد از اتمام دوره درمان خود، محلول کلوتریمازول دور بیندازید و پس از آن استفاده ننمایید.


بیشتر بخوانید:


علل، علائم و تشخیص عفونت و التهاب گوش میانی


عفونت گوش خارجی : درمان های خانگی عفونت گوش شناگر


علائم و درمان عفونت گوش در نوزادان


separator line


بیشتر بخوانید  اطلاعات دارویی قرص لاموبیوژین

دیدگاهتان را بنویسید