آشنایی با رشته معماری


آشنایی با رشته معماری

آشنایی با رشته معماری

آشنایی با رشته معماری

تعریف معماری:

معماری در لغت به معنای ساختن علم است ابعاد نیز ذکر شده است و معمار به معنای بسیار سازنده است که می سازد و موجب آبادانی و تعالی می شود و بنا نیز به معنای آبادی است. کلماتی که ریشه معماری و قلعه هستند نیز تمام معنای توسعه و زندگی را دارند. معمر یعنی عمر طولانی، معمر یعنی خانه ای بزرگ با آب و گیاهان و مردم. معمور یعنی آبادان آباد سکنه و دارای جمعیت (لغت نامه ده هدی).

آشنایی با رشته معماری

در قرآن در مواردی به ساخت و ساز و معماری و یا ویلاهایی که ریشه های معماری ذکر شد. وقتی خداوند می فرماید «امرالارض» به معنای آبادانی زمین است و زمین بنایی عالی است. تعمیر نیز از همین ماده است و عمر نیز به این معناست که نفس آن را درست می کند و اگر زیارت خانه خدا را عمره نیز می گویند برای این است که زیارت مردم موجب آبادانی بیت الحرام است. . خداوند.

آشنایی با رشته معماری

در تفسيرالميزان مجموعه این معانی ( لغوی و قرآنی ) این را نشان می دهد مفهوم “معماری” عمیق تر از خود ساخت و ساز است و ابعاد آن وسیعتر از ایجاد بدنه ساختمانی است که دارای مفاهیمی مانند احیا و احیا و تداوم حیات و توسعه باشد یا به عبارت دیگر معماری همیشه به معنای ایجاد فضایی با روح و زندگی است. خیال پردازی.

آشنایی با رشته معماری

در اینجا هنگام تعریف معماری باید به نکات زیر توجه کنیم :

اول اینکه در معماری، دانش و عمل همیشه به هم مرتبط هستند و مسیر دانش به عمل، اجرای معماری را ایجاد می کند. دوم اینکه یک اثر معماری همیشه مرتبط با محیط است و بدون ارتباط با محیط و بافت اطراف شکل نمی گیرد و تعریف نمی شود.

بیشتر بخوانید  تاریخ دقیق روز مالیات در تقویم سال ۹۸ چه روزی است ؟

آشنایی با رشته معماری

بنابراین، از مجموع تمام آنچه به اختصار بیان شد، می توان گفت که:

معماری نوعی کنش خلاقانه است که هدف آن شکل دادن به فضای زندگی انسان به عنوان یک کل است و دامنه آن از پاسخگویی به نیازهای انسان در ارتباط با محیط و طبیعت تا بیان عواطف و باورهای او می باشد.

بنابراین، هدف این حوزه، توانمندسازی افرادی است که بر این طیف از فعالیت‌های خلاق تسلط دارند و توانایی انتقام از نیازهای زندگی انسان را دارند و بدین ترتیب ابعاد کمی و شرایط کیفی برای زندگی و رشد در جامعه فراهم می‌شود.

آشنایی با رشته معماری

نقش و توانایی :

فارغ التحصیلان این رشته بر اساس قبولی و بر اساس توانایی های کسب شده در فرآیند آموزشی می توانند در زمینه های زیر نقش خود را حفظ کنند:

1- طرح (ساختمان های انفرادی یا مجتمع های کوچک زیستی)، از نقشه های اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزا و عناصر تشکیل دهنده ساختمان، این حوزه کاری معمار در واقع وظیفه محوری اوست.

2- مدیریت و نظارت بر دفاتر مشاوران معماری و شهرسازی

3- نظارت کلی و عالی بر صحت کار در ساخت و ساز، امور اجرایی، مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه های معماری و شهرسازی (تا ساختمان های عمومی متوسط) و امکان مشارکت در مدیریت اجرایی پروژه های بزرگ معماری.


دیدگاهتان را بنویسید