آزادسازی 81 زون معدنی در اختیار ایمیدر


احمد فتاحی مجلج افزود: مطالعات مربوط به مناطق معدنی کشور از سال 91 آغاز شد و در گام نخست، مناطق مرزی استان سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی به عنوان دو استان کم برخوردار مورد بررسی قرار گرفت.

وی گفت: بر اساس تبصره 2 ماده 5 قانون معادن، ایمیدرو مجاز است در نقاط فقیر و کمتر توسعه یافته کشور کارهای اکتشافی انجام دهد. فتاحی بیان کرد: گسترش مالکیت زمین منجر به واگذاری اراضی سراوان در سیستان و بلوچستان و اراضی فردوس کاین در خراسان جنوبی شد.

وی ادامه داد: از سال 93 با ابلاغ بخشنامه های مربوطه تا پایان سال گذشته در مجموع 81 منطقه (بدون احتساب منطقه دیوان دره در استان کردستان) به مساحت 502 هزار کیلومتر مربع واگذار شده است. بر فراز. به ایمدر. و شرکت های تابعه آن و تا پایان سال 1392 تمامی این مناطق تکمیل و به بهره برداری رسید.

این مقام مسئول افزود: محدوده های احتمالی شامل 532 منطقه به دو بخش «در اختیار ایمدر» و «در اختیار سازمان حراست استان برای واگذاری به بخش خصوصی» است.

وی بیان کرد: در مناطق تحت کنترل ایمیدرو فرآیند نظارت بر ثبت و صدور پروانه اکتشاف اجرا شده و امروز 160 مجوز اکتشاف برای این سازمان و شرکت های تابعه وجود دارد.

فتاحی یادآور شد: از مجموع 82 میدان به وسعت 505 هزار کیلومتر مربع که ایمیدرو از سال 91 تاکنون داشته است، به جز میدان دیواندره، 81 میدان باقی مانده از کلیه مجوزهای اکتشاف، الزامات و گواهی کشف معاف شده اند. پروانه بهره برداری و غیره در مجموع آنها تنها 29 هزار کیلومتر مربع در کشور به نام ایمیدرو دارند.

بیشتر بخوانید  آخرین قیمت هر کیلو گوشت قرمز در بازار

وی توضیح داد: به این ترتیب عده ای ادعا می کنند که ایمیدرو مالک کل کشور است، ادعای کذب نیست و صحت ندارد.

مدیر تحقیقات ایمیدر تاکید کرد: با همکاری وزارت معدن در دولت سیزدهم، ایمیدر اکنون کمتر از 30 هزار کیلومتر مربع در سیستم کاداستر دارد.

شناسایی 16 منطقه معدنی آینده نگر در کرمانشاه

وی در پاسخ به برخی انتقادات به ایمدر مبنی بر اینکه «این سازمان به وظایف و مسئولیت های خود در استان کرمانشاه به درستی عمل نکرده و تنها به شناسایی معادن در این استان اکتفا کرده است»، افزود: در استان کرمانشاه، منطقه سنقر استان کرمانشاه. واقع شده . شمال شرق این استان دارای منطقه آهن‌بار است.

فتاحی ادامه داد: به منظور ایمن سازی سنگ آهن خام کارخانه های فولاد غرب کشور، عملیات ژئوفیزیک هوایی در منطقه سنگر انجام شد و پس از انجام مراحل شناسایی و بررسی در منطقه مذکور، 17 منطقه آینده نگر شناسایی شد.

وی گفت: نتیجه انجام ژئوفیزیک هوایی در ترانشه برای یافتن ذخایر آهن به 16 منطقه آینده نگر تبدیل شد که 9 منطقه در اختیار سازمان حراست استان کرمانشاه و هفت منطقه در اختیار ایمدر قرار گرفت.

مدیر پژوهش ایمیدرو خاطرنشان کرد: برای ثبت مناطق هفت گانه مذکور نیاز به استعلام از دستگاه های ذی صلاح در این استان است اما علاوه بر دستگاه هایی مانند میراث فرهنگی، منابع طبیعی، انرژی اتمی و …. همه موافق نبودند.

وی بیان کرد: هر چند جلسات متعددی برای رفع مشکلات این منطقه برگزار شد اما بی نتیجه ماند و در نهایت مقرر شد با حضور استاندار از آخرین ظرفیت قانونی موجود یعنی «ماده 24» استفاده شود. وی در این زمینه ابتدا باید جلسه سازمان حراست استان کرمانشاه را برگزار کند که تاکنون انجام نشده است.

بیشتر بخوانید  صفحه درخواستی شما پیدا نشد.

ایمیدرو 7600 کیلومتر عملیات ژئوفیزیک هوایی در استان کرمانشاه انجام داد. از جمله نتایج به‌دست‌آمده، شناسایی هفت منطقه با پتانسیل سنگ آهن و پلی‌فلزی در ترانشه است.

همچنین 9 منطقه مستعد به مساحت 650 کیلومتر مربع جهت واگذاری به بخش خصوصی در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه قرار گرفت.

انتهای پیام/

<п>اعلامیه آزادسازی 81 پهنه معدنی در اختیار ایمیدر اولین بار در ظاهر شد خبر سریع.

دیدگاهتان را بنویسید